Gnezdilne niše za sove, postovko in kavko
Gnezdilne niše izdelujemo v dveh velikostih, ker so tudi ptice, ki jih zasedajo, približno dveh velikosti.
Večje gnezdilne niše pa so namenjene gnezditvi postovke, kavke, lesne sove in kozače. Njihova naravna gnezdišča so večja drevesna dupla in poldupla, opuščena gnezda srak, vran, ujed in razne skalne luknje ter podstrešja stavb. Na drevesa jih nameščamo na višino od 6 do 10 m, na poslopja pa lahko tudi mnogo višje.
Na kaj moramo biti še posebej pozorni pri nameščanju večjih gnezdilnih niš:
- kadar nameščamo večje gnezdilne niše na stavbe, le-te ne smejo biti dostopne mačkam, podganam in kunam.
- kadar nameščamo večje gnezdilne niše za sove na drevesa, jih moramo zares čvrsto pritrditi ob deblo, da se zaradi svoje velikosti in teže ne premikajo.
- streho lesene gnezdilnice oblečemo v pločevino, strešno lepenko ali PVC tkanino, da v dežju skozi streho ne zamaka gnezda.
- če na teritoriju, kjer na drevesa postavljamo večje gnezdilne niše za sove, živijo tudi kune, jim moramo preprečiti dostop do legla. To naredimo tako, da deblo drevesa 1 m nad tlemi ohlapno ovijemo s pločevino višine najmanj 1,5 m. Po gladki pločevini kune ne morajo plezati, od tal pa ne skočiti tako visoko, da bi preskočile pločevino. In še nekaj, izbirati moramo tista drevesa, ki se s svojo krošnjo ne prepletajo s sosednjimi drevesi. Tako kune tudi preko krošnje ne morejo do gnezda.
- ker sove in postovke ne delajo svojih gnezd, moramo v gnezdilne niše obvezno natlačiti od 10 do 15 cm žitne slame ali suhe trave ali žaganja!
Gnezdilno nišo za poslopja se namešča v cerkvene zvonike, pod ostrešja na zunanje stene večjih stavb in gospodarskih objektov, v notranjosti na ostrešja večjih objektov z večjim prostim izhodom. V teh gnezdilnicah lahko pričakujemo gnezditev postovke, kavke in lesne sove.
Drevesno gnezdilno nišo se namešča na drevesa na višino od 6 do 10 m. Vrsta drevesa ni pomembna.Tudi te gnezdilnice so namenjene gnezdenju postovke, kavke in lesne sove
Gnezdilno nišo za kozačo se namešča na drevesa na višino od 6 do 10 m v tistih gozdovih, kjer živi kozača, ali pa bi radi kozačo povabili na gnezdenje. Vrsta drevesa ni pomembna.
Načrte za niše dobite tukaj. |